Szablony dla WordPressa

Wśród ludzi korzystających z Internetu panuje dosyć mylne przekonanie, że na darmowym i wolnym oprogramowaniu nie można zarobić, a ono samo nie może się odpowiednio dynamicznie rozwijać. Twierdzenie to podważa sukces, jaki odniósł WordPress, oraz możliwości, jakie płyną z korzystania z niego. WordPress to wszystkim znana platforma służąca do zarządzania treścią z ang. Content Management System, CMS, która ma największy spośród wszystkich tego typu systemów udział rynkowy – korzysta z niej przeszło 230 milionów blogerów oraz właścicieli innych stron internetowych. Ów niebagatelny sukces, o którym zostało już wspomniane, platforma ta zawdzięcza wielu czynnikom, do których można oczywiście zaliczyć jej stabilność, bezpieczeństwo i prostotę w obsłudze i personalizacji, jaką oferuje czy umożliwia motywy WordPress, różne wtyczki, integracja z popularnymi serwisami, ale u jego podstaw leży fakt, że platforma ta jest wolna.

Najważniejszym jednak elementem, centralnie ważnym dla każdej strony internetowej jest jej wygląd. To właśnie jemu powinniśmy poświęcić większość czasu projektując bloga. Ponieważ każdy zwraca uwagę w pierwszej kolejności na wygląd serwisu i po nim ocenia, czy strona jest dobra i wiatygodna, warto poświęcić trochę czasu aby zbudować ciekawy i atrakcyjny wygląd witryny. Można to bardzo łatwo uzyskać przez instalację jednego z gotowych szablonów WordPress, który można ściągnąć ze stron takich jak Themeforest. Za cenę kilkudziesięciu dolarów otrzymamy pełen zestaw plików wraz z dokumentacją i będziemy mogli bardzo łatwo go zmodyfikować, przystrajając do naszych potrzeb. To bardzo prosta droga do profesjonalnie wyglądającego bloga.

Jako ta zabezpieczająca rzeczywistą wolność w korzystaniu i dystrybucji. Oznacza to mniej więcej tyle, że każda osoba może ściągnąć i dowolnie modyfikować kod źródłowy zarówno całej platformy WordPress, jak i jej poszczególnych komponentów, które także są nią [ową licencją] objęte.  Ma ona charakter przechodni, to jest każda pochodna danej aplikacji na jej warunkach udostępnionej, tj. stworzona przy pomocy jej kodu źródłowego czy też kodu innych komponentów, musi być objęta tą samą licencją Zabezpiecza to ciągłość wolności użytkowania. Można się wtedy zapytać, gdzie tutaj miejsce na jakąkolwiek inicjatywę komercyjną? Na czym się w przypadku takiego oprogramowania zarabia? Odpowiedź jest prosta: ponieważ nikt nie ma wyłączności na taki software, tj. nikt nie ma na niego monopolu, jego rynek wsparcia technicznego jest otwarty. Każdy, oferując w jego zakresie usługi, może konkurować z innymi użytkownikami (i twórcami zarazem), przez co zresztą wciąż wzrasta owych usług jakość. Absolutnie każdy może taką aplikację, o jakiej tu mowa, poznać od podszewki, a potem samemu nauczyć się np. robić motywy WordPress, programować wtyczki. Wprawdzie będą one musiały być objęte wolną licencją co warto podkreślać, ale nie znaczy to, że nie można ich sprzedawać; można, tyle że klienci mogą takim zakupem w wolny sposób gospodarować.

wordpress - szablony