Tylko WordPress jest dobry

Jednym z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejszym, serwisem oferującym użytkownikom możliwość założenia i prowadzenia bloga działającym w oprogramowaniu CMS jest wordpress. Jest on niezwykle ceniony przez blogerów m.in. dlatego, iż korzystanie z niego jest bezpłatne, ale również dlatego, że prowadzenie w oparciu o własny WordPress witryny jest łatwe i intuicyjne, gdyż mają do dyspozycji szereg prostych i funkcjonalnych narzędzi do tego przeznaczonych.

Łatwość obsługi wordpressa ma związek właśnie z tym, iż działa on w CMS. CMS, czyli system zarządzania treścią, jest oprogramowaniem, którego celem jest umożliwienie łatwego tworzenia stron www, ich aktualizowania, rozbudowywania etc. Został stworzony w roku 1995, a za jego prototyp uznać można system PRISM (Presentation of Realtime Interactive Service Material) zaprojektowany przrz Halseya Minora i Jonathana Rosenberga z firmy CNET. To, co wyróżnia CMS, to sposób, w jaki kształtuje się za jego pośrednictwem kontent bloga- użytkownik korzysta z prostych w obsłudze interfesjów, ma do dyspozycji wiele modułów, dodatków, formularzy etc. Tak więc, działanie w środowisku CMS jest niezwykle łatwe i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Co więcej, radzą sobie z nim nawet osoby niezaangażowane w innego rodzaju aktywność w sieci, które nie znają się na informatyce, komputerowej terminologii itd. Podstawowe założenieto oddzielenie kontentu, tj. treści (np. treści wpisów na blogu), od wyglądu witryny (tj. od m.in. stylów jakiegoś szablonu, więc kroju pisma, w jakim wpisy są wystwietlane itd.). Dzięki temu, gdy raz zorganizujemy stronę wizualną bloga, zajmujemy się już tylko i wyłącznie dodawaną do niego treścią, a wordpress sam wygeneruje wpis zgodny z obranym przez nas wcześniej wyglądem.

Tak więc, CMS zakłada dynamiczną strukturę i działanie bloga (co ciekawe, dane zapisywać i prezentować można w róznych formatach, np. formacie .pdf). Platformy działające w oparciu o CMS są wciąż rozbudowywane i dopracowywane, a dostęp do aktualizacji gwarantuje, iż zawsze będziemy „na bieżąco”. Warto również wspomnieć, iż korzystanie z wordpress jest dla polskich użytkowników proste z jeszcze innego powodu- polski portal wordpress oferuje im możliwość pobrania i zainstalowania wtyczki z polskim tłumaczeniem całości oprogramowania. Zdaje się więc, że wordpress jest naprawdę dobrym wyborem, jeśli decydujemy się na prowadzenie własnej strony.

wordpress